Mobilní přenosná klimatizace

Přenosná klimatizace je vesměs označována menší klimatizace na kolech (je tedy mobilní). Na rozdíl od těžké zabudované klimatizace s jedním pevným umístěním lze přenosnou klimatizaci přesouvat z místnosti do místnosti. Pro mnoho lidí, kteří čelí teplému bydlení a nepohodlnému nočnímu spánku, může být zařízení obrovským řešením problémů.

Mobilní přenosné klimatizační jednotky nejsou tak drahé na provoz jako centrální klimatizační jednotky a jejich přenositelnost nabízí flexibilitu a pohodlí pro měnící se roční období.

Velikost vhodné mobilní klimatizační jednotky je však závislá na velikosti vašeho pokoje, protože některé menší jednotky nemusí být schopny efektivně ochladit rozsáhlejší místnosti.

Při výběru nejlepší klimatizace do bytu se rozhodujte zpravidla mezi několika faktory: spotřeba elektrické energie a účinnost (rychlost ochlazování) a hlučnost. Velmi důležitá je ale také obtížnost instalace a pořizovací cena.

 Výhody menších mobilních přenosných klimatizací

  • Účinnější při chlazení ložnic a menších prostor
  • Méně podlahové plochy a hmotnosti
  • Tišší než velké klimatizace
  • Snadnější skladování, když se nepoužívá
  • Jednoduchá instalace

Nevýhody mobilních klimatizací

  • Menší účinnost
  • Oproti nástěnným klimatizacím nejsou zásadně menší
  • Zabírají prostor na zemi

Jednoduchost použití / instalace

U mobilních přenosných klimatizací je to opravdu velmi snadné. Prostě ji zapojíte do zásuvky a vystrčíte z okna nebo dveří trubku s odvodem vzduchu.

Není potřeba žádná speciální instalace, žádné povolení, žádní řemeslníci u vás doma – vše zvládnete sami.

Při vývodu z okna se dá okno utěsnit speciálními fóliemi se zipem. Jejich instalace na okno je jednoduchá a dá se také jednoduše zase odstranit.

V případě, že se budete stěhovat, můžete si klimatizaci vzít do nového bytu, to se o nástěnných klimatizacích rozhodně říci nedá.

Jak přenosně mobilní klimatizace funguje

V plastové skříni klimatizace jsou umístěny ventilátory, kompresor-kondenzátor, výparník a labyrint uzavřených hadic obsahujících chladivo – materiál, který cykluje mezi kapalinou a plynem a absorbuje a vypouští teplo. Chladivo ochlazuje hadičky a teplý vnitřní vzduch, který jimi prochází, ztrácí svou tepelnou energii nejprve na povrch studené hadičky (toto teplo je nakonec absorbováno chladivem uvnitř hadičky). Při ochlazování vzduchu kondenzuje vlhkost. Chladný a suchý vzduch je foukán do místnosti, zatímco horký vzduch je foukán ven. Kondenzát (kapalná voda kondenzovaná ze vzduchu) se shromažďuje v pánvi, aby se pomalu vypařil nebo se používá k chlazení sestavy horkého kondenzátoru.