Klimatizace do bytu

Při výběru nejlepší klimatizace do bytu se rozhodujte zpravidla mezi několika faktory: spotřeba elektrické energie a účinnost (rychlost ochlazování) a hlučnost. Velmi důležitá je ale také obtížnost instalace a pořizovací cena.

Mnoho moderních klimatizací má ale i další funkce než jen chlazení. Můžete ochlazovat vzduch a zároveň jej očistit od všech škodlivin – bakterií, virů, bacilů, prachu a dalších alergenů. Také můžete filtrovat kouř, zabránit vzniku a množení plísní, absorbovat zápach, ionizovat vzduch a v neposlední řadě využívat funkci tepelného čerpadla vzduch-vzduch.

Mobilní přenosná klimatizace je levnější a rychlejší

Přenosná klimatizace je vesměs označována menší klimatizace na kolech (je tedy mobilní). Na rozdíl od těžké zabudované klimatizace s jedním pevným umístěním lze přenosnou klimatizaci přesouvat z místnosti do místnosti. Pro mnoho lidí, kteří čelí teplému bydlení a nepohodlnému nočnímu spánku, může být zařízení obrovským řešením problémů.

Mobilní přenosné klimatizační jednotky nejsou tak drahé na provoz jako centrální klimatizační jednotky a jejich přenositelnost nabízí flexibilitu a pohodlí pro měnící se roční období.

Velikost vhodné mobilní klimatizační jednotky je však závislá na velikosti vašeho pokoje, protože některé menší jednotky nemusí být schopny efektivně ochladit rozsáhlejší místnosti.

Při výběru nejlepší klimatizace do bytu se rozhodujte zpravidla mezi několika faktory: spotřeba elektrické energie a účinnost (rychlost ochlazování) a hlučnost. Velmi důležitá je ale také obtížnost instalace a pořizovací cena.

 Výhody menších mobilních přenosných klimatizací

 • Účinnější při chlazení ložnic a menších prostor
 • Méně podlahové plochy a hmotnosti
 • Tišší než velké klimatizace
 • Snadnější skladování, když se nepoužívá
 • Jednoduchá instalace

Nevýhody mobilních klimatizací

 • Menší účinnost
 • Oproti nástěnným klimatizacím nejsou zásadně menší
 • Zabírají prostor na zemi

Jednoduchost použití / instalace

U mobilních přenosných klimatizací je to opravdu velmi snadné. Prostě ji zapojíte do zásuvky a vystrčíte z okna nebo dveří trubku s odvodem vzduchu.

Není potřeba žádná speciální instalace, žádné povolení, žádní řemeslníci u vás doma – vše zvládnete sami.

Při vývodu z okna se dá okno utěsnit speciálními fóliemi se zipem. Jejich instalace na okno je jednoduchá a dá se také jednoduše zase odstranit.

V případě, že se budete stěhovat, můžete si klimatizaci vzít do nového bytu, to se o nástěnných klimatizacích rozhodně říci nedá.

Nástěnná klimatizace je šetrnější

Nástěnná klimatizace se skládá z vnitřní a venkovní jednotky. Hlučný kompresor tedy nemáte v místnosti, ale většinou na venkovní zdi domu.

Venkovní jednotka se obvykle připevňuje na severní, tedy chladnější, stinnou stranu domu. V bytech je to obvykle na balkon, lodžii nebo na speciální konzoli na fasádě domu.

Výhody nástěnné klimatizace:

 • Úspornější na provoz
 • Výkonnější než mobilní klimatizace
 • Tišší – menší hlučnost
 • Decentní, méně nápadná

Nevýhody nástěnné klimatizace

 • Náročnější instalace, nutnost stavebních úprav
 • Vyšší pořizovací cena
 • Není mobilní, po instalaci už její místo nelze změnit

 Single split nebo multi-split řešení

Při standardní instalaci je klimatizace složena z jedné venkovní a jedné vnitřní jednotky.

Je možné ale vytvořit i multi-split systém kdy na jednu venkovní jednotku je napojeno více vnitřních. Zpravidla se napojují dvě až pět vnitřních jednotek na jednu venkovní.

Multi-split řešení je sice náročnější na instalaci, ale ušetříte za venkovní jednotky a nebudete hyzdit dům množstvím venkovních kompresorů.

Obecně platí, že pokud uvažujete o klimatizaci rodinného domu, nebo většího bytu, poohlédněte se právě o multi-split řešení.